ORC modulis – Baltkrievija

Vieta: Minska, Baltkrievija

Piegādes priekšmets: ORC moduls, jauda 1,3 MW

Ražotājs: Turboden s.r.l.

Pasūtītājs: UP “Minskkommunteploset” (УП «Минсккоммунтеплосеть»)

2015.gadā mēs veiksmīgi pabeidzām vienu no mūsu lielākajiem projektiem alternatīvās enerģijas jomā, kura ietvaros Baltkrievijā tika iedarbināta piektā iekārta, kura ražo elektroenerģiju, pamatojoties uz organisko Renkina ciklu (ORC). Pasūtītājs bija UP “Minskkommunteploset” – viens no lielākajiem galvaspilsētas siltumapgādes uzņēmumiem.

Kāpēc ORC?

Alternatīvā enerģija – stabils attīstības ceļš. Elektrības izstrāde, kas atšķiras no tradicionālajām metodēm, ir ne tikai labs ekoloģijas aizsardzības paņēmiens. Tas ir pietiekoši efektīvs risinājums valstīm, kuru resursi ir ierobežoti. Vēsturiski Baltkrievija ir atkarīga no gāzes un naftas eksporta, tāpēc valsts enerģētiskās drošības koncepcijas ietvaros visaugstākajā līmenī tika pieņemts lēmums atbalstīt energoresursu diversifikāciju. Tā tika rosināta mini TEC-u attīstība uz vietējās degvielas veidiem. Tā kā elektriskās enerģijas ražošana, atšķirībā no siltumenerģijas ražošana, vienmēr ir bijusi un ir ekonomiski izdevīgāka, daudzos objektos sāka ieviest un izmantot iekārtas elektroenerģijas ģenerācijai no liekā siltuma.

ORC moduļa darbības princips ir ļoti vienkāršs: siltuma avots (dotajā gadījumā koksnes šķeldu sadedzinošie katli) sasilda kontūru ar termisko eļļu, kas nodod siltumu darba šķidrumam. Organiskais šķidrums iziet cauri ORC modulim un iztvaiko, liekoties griezties turbīnai, kura ir savienota ar elektroģeneratoru. Tikmēr tīkla ūdens atvēsinaorganiskā šķidruma izlietoto tvaiku, tas kondensējas un nonāk atpakaļ ķēdes sākumā, noslēdzot ciklu. Sīkāka par ORC tehnoloģiju un tās pielietojumu Jūs varat izlasīt šeit.

Projekta realizācija

Kā liels enerģētiskais uzņēmums UP Minskkommunteploset piedalījās vietējo un atjaunojamo enerģijas avotu attīstības nacionālajā programmā. Sosni ciematā (посёлок Сосны) (pie Minskas) tika uzbūvēta jauna katlu māja, kura kā degvielu izmanto koksnes šķeldu.

Elektroenerģijas ražošanai konkursa kārtībā tika izvēlēta ORC iekārta ar izejas jaudu 1,3 MW. Ziemas periodā katli strādā ar pilnu jaudu, dod nepieciešamo slodzi iekārtai, kura savukārt ražo elektroenerģijas maksimumu, kā arī pietiekamu siltuma daudzumu Sosni ciemata apkurei. Vasaras periodā ar apkures nepieciešamības samazināšanos, samazinās arī moduļa noslogojums: tiek ražots neliels elektroenerģijas daudzums, bet pavadošais siltums tiek novadīts ūdens sildīšanai vietējām vajadzībām.

Mūsu piedāvājumā ietilpa iekārta, ko ražo Turboden s.r.l. (Itālija), kas ietilpst Mitsubishi Heavy Industries kompāniju grupā. Itālijas kompānija ir viens no pionieriem un līderiem dažādi izmantojamo ORC iekārtu izstrādes, ražošanas un apkopes jomā, tāpēc arī mēs izvēlējāmies to kā uzticamu piegādātāju.

Projekta realizācijas gaitā modulim tika uzbūvēta papildu telpa, kas atbilda stingrajiem ražotāja drošības standartiem. Mūsu kompānija savlaicīgi un pilnā apjomā realizēja iekārtas, rezerves daļu un saistīto materiālu (darba šķidrums, eļļa u.c.) piegādi, veicot visas nepieciešamās noformēšanas un sertificēšanas procedūras. Montāžai mēs piesaistījām SMU  Energotehserviss (СМУ Энерготехсервис) speciālistus, bet mūsu komanda kopā ar itāļu partneriem veica pārraudzības montāžu, pēc kuras veiksmīgi tika veikta iedarbināšanas un regulēšanas darbi un apmācīts SMU  Energotehserviss personāls. Tā jau 2015.gada maijā iekārta deva pirmos elektroenerģijas kilovatus tīklā.

Saskaņā ar līguma nosacījumiem SIA Altenergy turpina iekārtas garantijas apkopi. Pasūtītāja ērtībai servisa apkalpošanai tika izvēlēta mūsu Baltkrievijas partnerkompānija, kurai ir kvalificēti speciālisti un nepieciešamie resursi.

Rezultātā

ORC moduļa piegādes un ieviešanas ekspluatācija projekts kļuva mums nozīmīgs. Tā realizācijas gaitā tika veikts sarežģīts apjomīgs darbs, kas pasūtītājam deva nozīmīgus rezultātus, kā arī ļāva mums iegūt nenovērtējamo pieredzi. Mēs lepojamies ar to, ka mums izdevās dot savu ieguldījumu alternatīvās enerģijas attīstīšanā Baltkrievijā, apmierinot visas pasūtītāja prasības. Jau vairākus gadus modulis efektīvi strādā, nodrošinot ar elektroenerģiju virkni ēku un objektu, kā arī dodot ienākumus UP Minskkommunteploset.

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *